Oskar

Oskar är en kille som älskar fotboll. Han var 14 år. Han hade en syster som hette Sara. Han älskar färgen grön. Han älskar sushi. Och han har också en hund som heter Pricken

SARA Sara älskar gymnastik. Han är 15 år. Hon hade en bror som heter Oskar. Hon älska färgen lila. Henes favoritmat är tackos. Och hon har en hund som heter Pricken

Idag vaknade vi halv 5 på morgonen. Så vi gick och på tv och åt en maka på makan fans det ost och gurka och vi drack ett glas mjölk det tyckte vi var gott. Nu cyklade vi och det var jätte fint väder. Nu var vi framme Nu skulle vi ha klassens timme vi dansade och alla skrattade. Sen så var det rast vi hade svarta jackor och svarta skor. Nu gick vi ut och lekte tagen och vi var taggarna. Nu var klockan 10:00. Så då gick vi in. Vi skulle till biblioteket. Vi lånade roliga böcker. Nu gick vi till baka. Nu skulle vi på lunch det var lasagne och det tyckte vi var gott. Nu skulle vi ut på rast. Nu gick vi in för klockan var 12:00.Nu skulle dom hem från skolan vi stack till sommarköket och åt glass det var inga folk där. Sara åt en bägare med jordgubb och choklad och regnbåge och Oskar åt diam och det var gott. Nu skulle vi bada så vi tog på oss badkläder. Det var jätte varmt i vattnet. Så nu gick vi i badet. Och det var jätte mycket folk där. Vi slängde oss i vattnet. Vi gick långt ut i vattnet och där fans det masa maneter. Nu blev det sent så vi gick hem. Det var läskigt när vi gick hem. Nu var vi hemma och skulle äta middag. Det blev pizza det var jätte gott. Nu skulle vi gå och lägga oss.

SLUT TACK FÖR ATT NI LÄSTE VÅR BOK HEJ DÅ

Agnes och Otto, åk 2

Det här inlägget postades i Novelltävling 2016. Bokmärk permalänken.