FN-dagen

FN   FN1

Idag, den 23 oktober, hade vi planerat att fira FN, vars dag infaller imorgon på en lördag. Nu kom vårt FN-firande att bli något mera än det brukar, dagen efter det förfärliga dådet på en skola i Trollhättan och med en strid ström av flyktingar som söker ett liv i fred i vårt land.

Åke talade med oss om att planeten Jorden är som ett litet sandkorn i det stora universum, men den är vårt gemensamma hem och vi måste alla hjälpas åt att göra den till en bra plats att leva på. Var och en av oss kan varje dag göra något som är bra och snällt, och om alla tänker så blir Jorden en bättre plats.

Sedan ledde Åsa oss i några sånger om fred och frihet; I natt jag drömde, Sång till Friheten, Jag hade en gång en båt och Where have all the flowers gone. Ettorna hade målat fina flaggor från olika länder som blåste i den starka vinden. Vi hade en vacker ceremoni för FN och freden.

Det här inlägget postades i Aktuellt. Bokmärk permalänken.